پارچه ساتن

پارچه ساتن - تعمیرات لباس - خیاطی آنلاین

پارچه ساتن پارچه‌ای براق و زیبا است که یک طرف آن نرم و طرف دیگر آن زبر می‌باشد.

انواع پارچه ساتن

پارچه ساتن دارای انواع گوناگونی است و جزو یکی از انواع پارچه‌های مجلسی می‌باشد. از ساتن علاوه بر دوخت لباس، در دکوراسیون منزل و روکش وسایل خانه نیز استفاده می‌شود.

ساتن تافته

ساتن تافته دارای آهار بیشتر و ریزش کمتر نسبت به انواع دیگر ساتن است. این نوع پارچه انتخاب خوبی است برای دوخت انواع مانتو، لباس مجلسی و غیره زیرا دارای مقاومت و استحکام بالایی می‌باشد.

ساتن کرپ

ساتن کرپ در واقع یک پارچه دو رو است که پشت آن کرپ و روی آن از ساتن بافته شده می‌باشد. این نوع پارچه مناسب لباس‌های رسمی، لباس شب و لباس عروس می‌باشد.

ساتن حریر

ساتن حریر مناسب شال، روسری و لباس‌های سبک می‌باشد زیرا این پارچه بسیار لطیف بوده و سبک می‌باشد.

ساتن دوشس

ساتن دوشس سنگین، سفت و با درخشش کمتر است و شکل خود را به خوبی حفظ می‌کند. در بافت این نوع پارچه معمولا از نخ‌های ابریشم بسیار ظریف و یا تارهای الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. دوشس را عمدتا برای دوخت لباس عروس، لباس شب و لباس رسمی  استفاده می‌کنند.

ساتن آستری

سطح آن نرم و براق است و آهار بیشتری دارد که به ایستایی پارچه کمک زیادی می‌کند. برای دوخت پشت پرده می‌توان از این نوع استفاده کرد.

ساتن کش

این نوع پارچه ساتن خاصیت کشی دارد که بیشتر برای خوش حالت ایستادن لباس‌ها از آن استفاده می‌شود. ساتن کشی میزان چروک پذیری بسیار کمی دارد که مقدار زیاد نخ لاکرا از چروک شدن آن جلوگیری می‌کند.

ساتن مبلی

کاربرد پارچه ساتن بسیار زیاد است و علاوه بر لباس، به عنوان روکش وسایل خانه نیز از آن بهره گرفته می‌شود. یکی از موارد استفاده آن، روکش مبلمان است که لخت بوده و سر نمی‌خورد. البته نکته منفی‌اش، نشان دادن جای لکه و چروک به صورت واضح است.
ساتن پارچه‌ای پر کاربرد است که موارد استفاده بسیار زیادی دارد. در دوران قدیم از پارچه ساتن بیشتر به عنوان روکش وسایل منزل استفاده می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس درواتساپ