نحوه برش انواع پارچه

نحوه برش انواع پارچه. برای برش هر پارچه ای لازم است که راه پارچه به موازات خطوط طولی بدن قرار گیرد. اما در مواردی که به واسطه طرح پارچه می خواهیم قسمتهایی مثل لکه بالای پیراهن را برعکس ببریم باید اطمینان داشته باشیم که آن قسمت بعد از شستشو آب نمی رود و چنانچه پارچه آبرفت داشت پارچه را باید قبل از برش آب کشید.

چگونه پارچه را بُرش دهیم؟

نحوه برش انواع پارچه

پهن کرن الگو بر روی پارچه نیاز به دقت و توجه فراوان دارد و دوخت صحیح و آسان زمانی میسر می شود که برش دقیقا انجام شود.
تکه های پارچه را اتو بزنید تا چروک و ناصافی آن برطرف شود. کناره ترکی پارچه باعث جمع شدن پارچه می گردد.کناره ترکی را بچینید.
کافی بودن مقدار و طول پارچه بستگی به عرض پارچه دارد. قبل خرید پارچه تکه های الگوی لباس را روی زمین با محاسبه عرض 115cm و 150cm جداگانه قرار دهید و بدین طریق طول پارچه را مشخص کنید

برش پارچه ساتن و مخمل

موقع برش پارچه های ساتن و مخمل دقت کنید تمام تکه های الگو در یک جهت برش زده شوند، پارچه های مخمل دارای خواب هستند که باید خواب پارچه به طرف پایین لباس باشد

پارچه های کشی

الگویی که برای پارچه های کشی رسم میکنیم، کمی تنگ تر از الگویی است که برای پارچه های معمولی رسم میشود، چون پارچه کشی در جهت طول و عرض کش می آید.

برش پارچه حریر

برش پارچه های حریر نیاز به دقت بیشتری دارد، برای برش پارچه های حریر بهتر است، پارچه را روی موکت پهن کنید، چون کمتر جابه جا میشود.

برش پارچه های چهار خانه

در پارچه های چهار خانه، باید برش طوری صورت گیرد که خطوط مربع در امتداد یکدیگر قرار گیرند

برش چرم

برای برش چرم دقت کنید که الگو بدون مشکل باشد چون در صورت شکافتن دوخت، اثر سوزن روی پارچه باقی می ماند و برای قرار دادن الگو روی پارچه های چرم از وزنه ای سنگین استفاده کنید و سپس با در نظر گرفتن زاپاس دوخت، چرم را برش بزنید

برش لباس های غیر قرینه

برای برش لباس های غیر قرینه باید بیشتر دقت کنید چون روی یک لای پارچه برش میخورند

پارچه های دارای نقوش سر بالا

اگر پارچه نقوش سربالا باشد نمی توانید الگو را سر و ته کنید، اما در پارچه هایی که دارای نقوش سربالا نباشند، می توانید الگو را سر و ته قرار دهید

انواع برش پارچه

  • برش اریب : برای برش اریب، پارچه باید کاملاً به طور صحیح روی میز پهن شده باشد. برای برش پارچه های آهاردار با تا زدن پارچه به نحوی که دو حاشیه کاملاً روی هم قرار گیرد و پارچه دارای پیچ خوردگی نباشد به وسیله خطوط عمود یک سطح مستطیل و یا یک گونیای بزرگ خطی را که در ابتدای پارچه به صورت دو لا روی هم قرار گرفته و بر حاشیه عمود می باشد بدست می آید.
  • برش قرینه : هنگامی که پارچه بصورت باز بریده می شود لازم است برای قسمتهایی که بصورت قرینه یا جفت نیاز داریم برای برش دوم الگو برگردانده شود تا تکه های لباس با هم قرینه و جفت گردند در غیر این صورت مثلاً دو آستین و دو قسمت پیش برای یک طرف بریده می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس درواتساپ