بررسی و شناخت انواع پارچه

شناخت انواع پارچه یکی از مهم ترین معیارهای اصلی طراحی، تولید و دوخت لباس است. فردی که در زمینه خیاطی فعالیت می‌کند و یا یک کارگاه تولیدی لباس دارد برای خرید پارچه مورد نیاز خود به مراکز فروش پارچه مراجعه می‌کند. از این رو باید جنس هر پارچه‌ای را بشناسد تا بتواند برای کالایی که تولید می‌کند، بهترین پارچه را انتخاب کند.

معرفی انواع پارچه و آشنایی با خصوصیات هرکدام

به‌طور کلی پارچه‌ها به دودسته اصلی تقسیم می‌شوند: پارچه‌های طبیعی و پارچه‌های مصنوعی.

پارچه‌های طبیعی مانند پشم، پنبه، ابریشم و کتان به ترتیب از پوشش‌های حیوانی، دانه گیاه پنبه، الیاف کرم ابریشم و کتان (الیاف از ساقه گیاه) ساخته می‌شوند.

پارچه‌های مصنوعی مانند نایلون، اسپندکس، ریون، پلی‌استر و اکریلیک ساخته دست بشر هستند. این پارچه‌ها از جهات مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.
هر پارچه با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن برای هدفی خاص تولید می‌شود.

1.نخی

پارچه های نخی که نام پنبه‌ای نیز شناخته می‌شوند، کاربردهای فراوانی در صنعت لباس دارند. پارچه‌های نخی بسیار خنک هستند و قادراند حرارت بدن را به بیرون منتقل کنند. برای شست و شوی پارچه‌های نخی هیچ مشکلی وجود ندارد و به راحتی می‌توان آن‌ها را شست. در رابطه با مقاومت و عمر این نوع از پارچه‌ها باید گفت که بسیار مقاوم هستند و عمر طولانی دارند.

2.پلی استر

در شناخت انواع پارچه به پارچه‌های پلی استر می‌رسیم که پارچه‌ای با الیاف مصنوعی است. پلی استر از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول در مجاورت کاتالیست تولید می‌شود. نکته قابل توجه درباره پارچه‌های پلی استر آن است که در صورت چروک شدن به سختی صاف می‌شوند. همچنین نکته دیگر درباره این پارچه آن است که با توجه به درصد پلی استر استفاده شده در آن خاصیت آن متفاوت خواهد بود.

3. پارچه لینن

پارچه لینن که نام دیگر آن کنفی است، برای فصل گرما بسیار مناسب بوده و ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی است. باید بدانید حدود ۷۰ درصد از این پارچه را پنبه تشکیل داده و مقدار کمی پلی استر و ویسکوز دارد. اگر پلی استر و ویسکوز ترکیب شده در لینن افزایش پیدا کند، قطعاً مرغوبیت پارچه کم می‌شود. در واقع بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر تشکیل شده است. این نوع پارچه به راحتی قابل شست و شو است و دوام بالایی نیز دارد.

4. برزنت

برزنت نوعی پارچه است که معمولا از نخ پنبه ای سنگین و تا حدی از نخ کتان ساخته شده است. پارچه برزنت به دوام، محکم و سنگین بودن معروف است. به دلیل ترکیب پنبه و الیاف مصنوعی ، برزنت می تواند در برابر آب مقاوم یا حتی ضد آب شود و آن را به یک پارچه عالی برای استفاده در فضای باز تبدیل کند.

5. پارچه لاکرا

الاستین نام دیگر پارچه لاکرا است که دارای خاصیت کشسانی بوده و برای تولید لباس‌های ورزشی کاربرد دارد. در تولید لباس‌های ورزشی وجود خاصیت کشسانی اهمیت بسیاری دارد و به همین علت پارچه لاکرا از بهترین گزینه‌های پیش رو است. استفاده از این پارچه برای تولید لباس‌های ورزشی راحتی را برای ورزشکاران به همراه دارد.

6. پارچه نایلونی:

یکی از انواع پارچه موجود در بازار که دارای خاصیت کشش و سایش مناسب است، پارچه نایلونی بوده که به دلیل خاصیت ذکر شده برای این پارچه بیشتر در تولید جوراب‌های نایلونی کاربرد دارد. از ویژگی‌های این نوع پارچه می‌توان به خشک شدن سریع اشاره کرد. از نایلون برای تولید لباس‌های مختلف مانند سویی شرت و کاپشن نیز استفاده می‌شود.

7. پارچه کشمیر :

کشمیر نوعی بافت است که از بز کشمیر یا دیگر انواع بز به دست می آید. این بافت به عنوان بافتی از پشم شناخته می شود اما در واقع از مو تشکیل شده است. کشمیر بافتی ظریف، محکم، سبک و لطیفی دارد و پوشاک تهیه شده از آن دارای کیفیت بی نظیری هستند. الیاف بسیار ظریف این پارچه نسبت به پشم گوسفند گرم و سبک تر است.

8. پارچه جاجیم :

جاجیم از نخ های رنگی و ظریف پشمی یا پنبه ای یا ترکیبی از این دو به دست می آید. جاجیم از مجموعه ای از تار و پود ساخته شده که فضای بیرونی بسیار منحصر به فردی دارد. این پارچه را می توان در انواع الیاف از جمله پنبه، ابریشم و ریون تهیه کرد.

9. داماس :

داماس پارچه ای با طرح ژاکارد است زیرا الگو به جای اینکه روی آن چاپ شود ، در پارچه بافته می شود که ترکیبی از دو روش مختلف خواهد بود. طرح با استفاده از یک ساتن بافته می شود درحالی که پس زمینه از طریق یک بافت ساده پارچه ای یا ساتن تهیه می شود. الگو های داماس می توانند چند رنگ یا تک رنگ باشند و حتی از انواع منسوجات مختلف از جمله ابریشم، کتان، پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی مانند ابریشم مصنوعی تهیه می شود.

10. ژورژت :

ژورژت نوعی پارچه کرپ است که به طور معمول از ابریشم خالص ساخته می شود اما امروزه از الیاف مصنوعی چون ریون، ویسکوز و پلی استر نیز تهیه می شود. این پارچه از نخ های بسیار پیچیده ای ساخته شده است. ژورژت از شیفون درخشندگی و ارتجاع کمتری داشته و کمی سنگین تر است.

11. پارچه گینگهام :

نوعی پارچه نخی و مخلوط پنبه ای است که با نخ رنگ شده بافته و با استفاده از یک بافت ساده ساخته می شود تا یک الگوی بررسی شده ایجاد کند. گینگهام معمولا یک الگوی دورنگ است و ترکیبات محبوب آن به رنگ قرمز و سفید یا آبی و سفید است. الگوی انتخاب شده در رنگ های مختلفی ارائه می شود که در هر دو طرف یکسان به نظر میرسد. گینگهام پارچه ای ارزان بوده و در میان پارچه ها محبوب می باشد. این پارچه اغلب برای پیراهن های دکمه دار، لباس و رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد.

12. پارچه شیفون :

شیفون نوعی پارچه ابریشمی سبک بوده که بافت ساده ای داشته و کمی درخشش دارد. الیاف مصنوعی و پیچ وتاب موجود در بافت آن کمی زبر است. نخ کرپ موجود در این پارچه بسیار محکم تر از نخ های استاندارد می باشد. این پارچه بسیار سبک و لطیف است و معمولاً از این نوعی پارچه ابریشمی برای دوخت لباس شب استفاده می شود.

13. کتان :

کتان از الیاف مختلف و در درجه اول از الیاف طبیعی گیاهان ( سلولز) تشکیل شده است که یک ترکیب آلی نامحلول برای ساختار گیاه بوده و ماده ای نرم و کرکی می باشد . اصطلاح کتان به بخشی از گیاه پنبه گفته می شود که طی جوشیدن تشکیل شده و پارچه ای نرم و بادوام برای لباس های روزمره ای چون پیراهن و ملحفه محسوب می شود . چاپ های پنبه ای و مواد جامد برای هردو طرح موجود هستند.

14. کرپ :

کرپ پارچه ای ابریشمی یا پشمی است که ظاهری برجسته و چین دار داشته و وزنی سبک تا متوسط دارد. از این پارچه می توان برای تهیه لباس، کت و شلوار، بلوز و … استفاده کرد. کرپ همچنین در دکوراسیون منزل برای مواردی چون پرده، زیرپرده ای و بالش محبوب و رایج است.

15. لنین :

لنین پارچه ای از جنس کتان و بسیار سبک می باشد که از گیاه کتان ساخته می شود. ملحفه نوعی متداول از این جنس است که برای حوله ، سفره، دستمال و روکش تخت استفاده می شود. از این پارچه برای لایه داخلی کت هم استفاده می شود که به آن آستری می گویند. لنین پارچه ای فوق العاده جاذب و قابل تنفس است که برای لباس های تابستانی یکی از گزینه های ایده آل می باشد.

16. پشم مرینو :

مرینو نوعی پشم است که از تنه گوسفندان مرینو جمع می شود. این پشم بسیار نرم بوده و برخلاف پشم سنتی باعث خارش و آلرژی پوستی نمی شود. این پشم قطر کمی داشته و همین باعث انعطاف پذیری آن می شود. پشم مرینو یک نوع الیاف مجلل بوده و به طور مکرر برای جوراب و لباس های بیرونی استفاده می شود. پشم مرینو به دلیل مقاومت در برابر بو، رطوبت زدگی و تنفس شناخته شده و محبوب است.

17. مودال :

مودال پارچه ای نیمه مصنوعی بوده که از پالپ درخت راش ساخته می شود و در درجه اول برای لباس زیر و لباس خواب، ملحفه و حوله مورد استفاده قرار می گیرد. مودال اغلب برای استحکام بیشتر با الیاف دیگری مانند پنبه و اسپندکس ترکیب می شود و به دلیل احساس نرم و گران بودن، نوعی پارچه مجلل به حساب می آید زیرا گران تر از پنبه یا ویسکوز است.

18. ژرسه :

ژرسه نوعی پارچه کش دار و نرم است که در اصل از پشم ساخته شده است. امروزه این پارچه از پنبه، مخلوط های پنبه ای و الیاف مصنوعی ساخته می شوند . سمت راست این پارچه با کمی گره تک دنده صاف است درحالی که قسمت پشت آن با حلقه هایی پر شده است. این پارچه وزن سبک تا متوسطی داشته و برای انواع و وسایل منزل و شخصی مانند جلیقه و ملحفه استفاده می شود .

19. تور :

تور پارچه ای ظریف است که از نخ تهیه می شود و با استفاده از طرح ها و الگوهایی با بافت باز ساخته می شود. پارچه توری در ابتدا از ابریشم و کتان ساخته می شده است اما امروزه از نخ پنبه و الیاف مصنوعی برای ان استفاده می شود. توری پارچه ای تزئینی بوده و برای لباس های محلی، تزئین سایر لباس ها و وسایل دکوراسیون منزل به کار برده می شود و به طور سنتی یک پارچه لوکس در نظر گرفته می شود زیرا ساخت آن به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد .

20. چرم :

چرم هر نوع پارچه ای می باشد که از پوست حیوانات ساخته می شود و چرم های مختلف نیز از انواع حیوانات و تکنیک های مختلف حاصل می شود. درحال حاضر پوست گاو محبوب ترین نوع چرم است و تقریبا 65 درصد از کل چرم تولید شده را شامل می شود. تقریبا از هر حیوانی می توان چرم تهیه کرد که از تمساح گرفته تا خوک متغیر است. چرم پارچه ای بادوام و مقاوم دربرابر چروک است که بر اساس پوست حیوانی که از آن تهیه شده، رنگ و ظاهر متفاوتی خواهد داشت.

21. ماسلین :

ماسلین نوعی پارچه نخی است که بافت ساده ای دارد بدان معنا که یک نخ پود متناوب در زیر و یک تار متناوب در قسمت رویی دارد. ماسلین به عنوان پارچه ای استفاده می شود که در نمونه های اولیه برای آزمایش الگو ها قبل از برش و دوخت کار نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه بسیار سبک بوده بنابراین می تواند همانند دیگر پارچه ها دوخت ساده ای داشته باشد.

22. ارگانزا :

پارچه ای سبک، شفاف و ساده است که در اصل از ابریشم ساخته شده است. این پارچه همچنین می تواند از الیاف مصنوعی و در درجه اول از پلی استر و نایلون تهیه شود. پارچه های مصنوعی دوام بیشتری داشته اما ارگانزا بسیار لطیف و مستعد پارگی است که با سوراخ های کوچکی در سراسر پارچه مشخص می شود. کیفیت این پارچه با تعداد سوراخ ها مشخص می شود به طوری که پارچه هایی با سوراخ های بیشتر، از کیفیت بهتری برخوردار هستند. تور ارگانزا برای دوخت لباس های شب و عروس بسیار محبوب است زیرا درخشندگی بی نظیری دارد.

23. پلی استر :

پلی استر در واقع نوعی از الیاف مصنوعی بوده و از نفت، آب و زغال سنگ تشکیل شده است که به عبارتی، اساسا نوعی پلاستیک می باشد. پارچه پلی استر با دوام بوده اما با این وجود قابل تنفس نمی باشد و مایعاتی چون عرق را به خوبی جذب نمی کند. پلی استر پارچه ای محبوب است زیرا مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی، کشش، چروک و فرسایش دارد و همین امر باعث شده است تا این پارچه در صنعت مد و پوشاک بسیار محبوب شود.

24. تافته :

تافته پارچه ای ترد و ساده است که اغلب از ابریشم ساخته می شود اما می توان آن را با پلی استر، نایلون ،استات یا سایر الیاف مصنوعی نیز بافت. تافته معمولا ظاهری براق دارد و وزن آن بسته به نوع الیاف ساخته شده و محکم بودن بافت می تواند از سبک به متوسط و از لحاظ نرمی متفاوت باشد. تافته یک نوع پارچه آستری محبوب است و برای لباس شب و دکوراسیون منزل مورد استفاده قرار می گیرد.

25. توایل (ابریشم مصنوعی):

توایل نوع خاصی از پارچه های چاپی با الگوهای عاشقانه در یک رنگ سیاه، آبی یا قرمز است. اگرچه کلمه توایل در فرانسه به معنای پارچه است اما به معنی تکامل یافته نیز است که به زیبایی اصلی طرح پارچه نیز اشاره دارد و در دهه 1700 محبوبیت بسیاری یافت. طرح های این پارچه برای کاغذ دیواری و ظروف چینی محبوب هستند. این پارچه برای لباس، روتختی و ملحفه نیز استفاده می شود.

26. توییل :

توییل یکی از سه نوع پارچه ای است که خواهان زیادی دارد. توییل به نوع خاصی از بافندگی اشاره دارد که منجر به یک الگوی مورب می شود. توئیل با نخ های زیادی ساخته شده که مات، ضخیم و بادوام است . پارچه های توییل به ندرت چاپی می شوند و برای پارچه های کبریتی، شلوارکتان، روکش و روتختی استفاده می شود.

27. مخمل :

مخمل نوعی پارچه ی نرم و مجلل است که بافت یکنواختی داشته و دارای لایه زیرین صافی است. پارچه مخمل برای لباس شب و لباس های خاص محبوب است زیرا در ابتدا از ابریشم ساخته می شود. از کتان، لنین،پشم، موهیر و الیاف مصنوعی نیز میتوان برای تهیه مخمل استفاده کرد و همین باعث می شود مخمل پارچه ای گران نباشد و در لباس های روزمره نیز استفاده شود. مخمل همچنین برای تزئینات منزل از جمله پارچه مبلی، پرده، بالشت و … مورد استفاده قرار می گیرد.

28. ویسکوز :

ویسکوز نوعی پارچه ابریشم نیمه مصنوعی ساخته شده از خمیرچوب است که به عنوان جایگزین ابریشم مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه ابریشمی مانند است و از آن جا که تولید آن بسیار ارزان است ، طرفدران زیادی دارد. این پارچه کاربرد های وسیعی دارد . برای دوخت بلوز، لباس و کاپشن ، در تابلو فرش و تودوزی استفاده می شود.

29. ساتن :

ساتن یکی از سه عمده محصول بازار است که اغلب در کنار بافت ساده و پارچه ای به کار می رود. ساتن؛ پارچه ای براق و زیبا است که یک طرف آن نرم و طرف دیگر زبر است.

30. ابریشم :

ابریشم یک فیبر طبیعی است که توسط کرم ابریشم به عنوان ماده ای برای لانه و پیله آن ها تولید می شود. ابریشم به دلیل درخشش و لطافت شهرت زیادی دارد. این پارچه فوق العاده بادوام و محکم است که دارای براقیت زیبایی می باشد. از ابریشم برای لباس های رسمی، لوازم جانبی ، ملحفه ، تودوزی و سایر موارد استفاده می شود.

31. اسپندکس :

اسپندکس که با نام لاکرا یا الاستان نیز شناخته می شود نوعی الیاف مصنوعی است که با خاصیت ارتجاعی آن مشخص می شود. این پارچه با چندین نوع الیاف ترکیب می شود تا کشش داشته باشد و برای همه چیز از شلوارجین گرفته تا لباس ورزشی و جوراب مورد استفاده قرار می گیرد.

32. جیر :

جیر نوعی چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوان ساخته می شود و به آن سطح نرمی می دهد. جیر معمولا از پوست بره به دست می آید. جیر ضخیم از نوع چرم سنتی نبوده اما با این حال بادوام است و به دلیل نازک بودن قابل انعطاف می باشد و می توان آن را به راحتی قالب زد و در صنایع مختلف استفاده کرد. جیر در ساخن کفش ، کت و لوازم جانبی چون کمربند و کیف کاربرد وسیعی دارد.

منبع: نمناک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس درواتساپ